toplama bilgisayar
Bilgisayar

Bilgisayar Topladıktan Sonra Muhakkak Yapılması Gerekenler

Toplama bilgisayar satın aldıktan sonra ne yapmamız gerekiyor? Nelere dikkat etmeliyiz? Kargo sürecinden başlayarak, benchmark testlerine varana kadar anlattık.

1- Kargo kontrolü

Yeni bir sistem topladınız, kargo kapınıza geldi. Kargo personeline 1 dakika beklemesini rica edip kutunun her tarafına bakın. Ezik, kesik, vuruk, kırık, patlak, çatlak olmamasına özen gösterin.

2- Ayrı kargolanan ekran kartı

Eğer harici ekran kartlı bir PC topladıysanız, kargonun taşınması esnasında sallanıp ana kartı kırmaması için e-ticaret siteleri ekran kartını ayrı bir kutuda gönderir. Dolayısıyla ekran kartı montajını kendiniz yapmanız gerekebilir. Zaten en sağlıklısı budur.

3- Ekran kartının monitöre uymaması

Sırada toplama bilgisayar satın alan kullanıcıların en çok başına gelen madde var.

Elinizde eski bir monitör bulunuyor ve VGA girişi var diyelim. Fakat güncel sistemde kullanamıyorsunuz. Çünkü analog giriş kaldırıldı. Bütün girişler dijital; HDMI, DisplayPort gibi…

Sizin en azından ekran kartınızın ve monitörünüzün 1 tane HDMI desteklemesi gerekiyor. Güncel sipariş verirken elinizdeki monitöre bakın. Elinizdeki monitörün sadece VGA girişi varsa bu bir sıkıntı. Güncel sürümde bu monitörü kullanamazsın. Aslında kullanmanın yöntemleri var. HDMI’dan VGA dönüştürücü kablo alarak eski monitöründe ekran kartının güncel sistemini kullanabilirsiniz. Ama yapılan gözlemler sonucunda piyasada bulunan dönüştürücülerin sadece %40’ı çalışıyor. Bir dönüştürücü alsanız bile görüntü alamama olasılığınız her zaman var.

4- BIOS üzerinden parça kontrolü

Sipariş verdiğimiz parçaların doğruluğunu teyit etmek için BIOS’dan kontrol etmemiz gerekiyor. Bu önemli çünkü Windows’u kurmakla uğraştıktan sonra baya bir zaman geçecek ve baya bir zaman sonrasında sistemde bir parça eksikliği varsa satıcıya geç ulaşmış olacağız. Bunun için hızlı bir şekilde BIOS ayarlarına girelim ve parçalarımızda eksik var mı, yanlış mı gönderilmiş? Hepsini hızlıca kontrol edelim. Peki bunu nasıl yapacağız?

Bütün donanımlar hazırsa, güç verdikten sonra sisteme görüntü geldiği anda klavyemiz üzerinden delete tuşuna sürekli basacağız. Karşımıza BIOS ekranı çıkacak ve buradaki parçaların isimlerini faturamızda yazılan parçalarla kıyaslayacağız.

5- Ram frekansları

Ram frekansları olması gerekenden düşük mü? Ram frekansının düşük olmasının 2 ana sebebi bulunuyor. Bunlardan 1.si ve en çok karşımıza çıkanı e-ticaret siteleri yoğun bir sipariş aldığı zaman ram ayarlarını yapmayı unutması. Ayarları yapmadığınız zaman zaten CPU’nun otomatik olarak kabul etmiş olduğu varsayılan MHz değerlerinde çalışır. Yani ram frekansınız 5000 MHz olsa bile sistem ilk kurulduğu zaman BIOS ayarını yapmadığınız zaman orjinal ram frekansınızın altında çalışır.

6- Orjinal Windows sürümünü kurma

Lütfen crackli warez Windows kullanmayın. Çünkü böyle bir şeye gerek yok. Microsoft Windows’un yüklenebilir iso dosyasını zaten sunuyor. Gidip warez olarak indirmenize gerek yok.

7- Driver kurma

Kesinlikle driver kurmak için otomatik driver kuran yazılımları kullanmayın. Şuan varsa bilgisayarınızdan silin. Çünkü otomatik driver kurma yazılımları zararlı. Hangi donanımı güncellemek istiyorsan marka adını tam olarak Google’da aratarak driver sürümünü güncelleyebilirsiniz.

8- Stres testi

Sistemimizi topladık fakat topladığımız sistemde herhangi bir sorun var mı? Nasıl anlayacağız?

Ekran kartını strese sokmak için FurMark programını, işlemciyi yormak için Prime95 programını kurun. Bu 2 yazılımı aynı anda açtığımızda aniden kapanma, mavi ekran veya farklı bir durum olmazsa sistemimiz sağlıklı demektir. Benim tavsiyem bu programları bilgisayarınızda 18 saat boyunca açık bırakmanızdır.

Article written by admin

Merhaba, ben Batuhan. 22 yaşındayım. 2016 yılında Webgazi.com'u kurdum. O zamandan bu zamana sizlere yararı olabilecek içerikler üretmeye çalışıyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

tiktok jeton hilesi - mmorpg oyunlar - kesintisiz tv apk - netblu apk - taraftar tv apk - tiktok jeton hilesi - cs 1.5 indir - gta 5 mobile hile apk - tiktok jeton hilesi tikplus apk - pop şarkılar