online patent sorgulama
Sponsor

Online Marka Patent Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Türkiye’de, patent ve markaların tescili Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yapılmaktadır. Türk Patent ve Marka Kurumu, kurmayı düşündüğünüz markanın veya bir buluş-ürün için almayı düşündüğünüz patentin uygunluk durumunu inceler ve talebinizi reddeder ya da kabul eder. Markanızın ya da patentinizin en son aşamada reddedilmesi gibi bir durum büyük problemlere yol açabileceğinden, patent sorgulama işlemlerinin başvurudan önce yapılması gerekmektedir. Marka tescil sorgulama işlemi hizmeti veren danışmanlık şirketlerii, patent sorgulama hizmetini de vermektedir.

Patent Nedir?

Patent, kısaca tanımlamak gerekirse, bir buluş sahibinin, ya da bir ürünün üretimini ilk defa yapan bir kişinin, buluşunu yaptığı ürünün 3. kişilerce üretimini, kullanılmasını, satmasını ya da ithalatını yapmasını engellemesini sağlayan belgeye verilen isimdir. Günümüzde, buluşu yapılan neredeyse her ürünün patenti vardır. Eğer siz de bir buluşunuz için patent almak istiyorsanız, Türkiye’de başvurmanız gereken kurum, Türk Patent ve Marka Kurumu’dur. Türk Patent ve Marka Kurumu, başvuru yapmanızı takiben, buluşunuzun gerçekten benzersiz olup olmadığına, yani patent alıp alamayacağına dair bir karar verir. Bu karar için başvuru yaptığınızda bir sürprizle karşılaşmak istemiyorsanız, başvurunuz öncesinde konunun uzmanlarından destek almanız sizin için en doğru adım olacaktır.

Online Patent Sorgulama Nasıl Yapılır?

Aynı marka tescili alınmadan önce yapılan marka araştırma işlemi gibi, patent tescilinden önce de online marka patent sorgulama işlemi yapılmalı ve bu araştırmanın sonuçlarına göre başvuru yapılmalıdır. Bir ürünün veya buluşun patenti için başvurmadan önce ilk yapılması gereken işlem patent sorgulama işlemidir. Bildiğiniz gibi, bir marka için tescil başvurusu yapılmadan önce, marka araştırması sayesinde, aynı iş kolunda hizmet veren markaların isimleri ve marka değerleri tespit edilir ve başka markalar ile sizin markanız arasında benzerlik olup olmadığı tespit edilir ve hangi markaların tescil talebinin kabul aldığı görülerek sizin talebinizin kabul alıp almayacağı kestirilmeye çalışır. Benzer bir süreç patent tescili konusunda da işler. Patent sorgulama işlemi sayesinde, patenti alınmış olan buluşlar ve buluşların hangi kurumda ya da kişide kayıtlı olduğu görülür. Böylece, buluşunuza patent alıp alamayacağınız tespit edilmeye çalışır. Bu işlem yapılmadan Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuru yapmak sizin için kötü sürprizler olacak sonuçlarla karşılaşmanıza sebebiyet verebilir. Birçok danışmanlık firmasının web sitesinde online patent sorgulama sayfası bulunmaktadır. Fakat çok önemli bir nokta da, bu işlemin sonuçlarını doğru şekilde okuyabilmektir. Bu konunun uzmanı olan kişiler, sorgulama ekranındaki sonuçları bu konu hakkında uzman olmayan kişilere göre çok daha iyi analiz edecek ve raporlayacaktır. Bu işlemler sayesinde patent alıp alamayacağınız ve almak için ne gibi geliştirmeler yapmanız gerektiği tespit edilecektir. Patent almak için gerekli şartların ne olduğuna hakim olmayan kişiler sonuçları doğru yorumlayamadığında, kötü sonuçlarla karşılaşabilmektedir.

Article written by admin

Merhaba, ben Batuhan. 22 yaşındayım. 2016 yılında Webgazi.com'u kurdum. O zamandan bu zamana sizlere yararı olabilecek içerikler üretmeye çalışıyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

tiktok jeton hilesi - mmorpg oyunlar - kesintisiz tv apk - netblu apk - taraftar tv apk - tiktok jeton hilesi - cs 1.5 indir - gta 5 mobile hile apk - tiktok jeton hilesi tikplus apk - pop şarkılar