Sponsor

Endüstri 4.0 ve Sanayi

Endüstri, teknolojiden en çok etkilenen alan olarak bilinmektedir. Günümüzde oluşan her teknolojik yenilik doğrudan veya dolaylı yoldan endüstriye etki etmekte ve üretim alanında hızlı bir şekilde adapte olmaktadır. Birinci sanayi devriminin başlangıcından sonra, su ve buhar yolu ile çalışmakta olan makineler oluşmuştur. Bu makinelerin aracılığıyla daha hızlı bir şekilde üretim sağlanmıştır. Bütün bunlarla birlikte büyük fabrikalar kurulmuş ve sanayi devrimi temellerini atmıştır. Çeşitli fabrikalarda, montaj sahaları elektrik aracılığıyla hareket ettirilip çok daha verimli bir üretime olanak sağlayarak, seri üretimi oluşturmayı başarmıştır. Bu şekilde 2. Sanayi devrimi de gerçekleşmiştir. Bilişim teknolojilerinin gelişmesi, yazılımların sıklıkla endüstri içerisinde kullanılmasıyla da 3. Sanayi devrimi gerçekleşmiş bulunmaktadır.

Endüstri 4.0 İlkeleri Nelerdir?

Karşılıklı Çalışabilirlik: İnsanlar ile robotların birlikte gerçekleştirmiş olduğu iletişimi temsil etmektedir. İnsanlar, uzaktan kolayca makineleri kontrol edebilirken, makineler yani robotlarda bir sorunla karşılaştıklarında insanlardan yardım istemektedir.
Sanallaştırma: Robotlar ve insanlar arasında olan iletişimin fiziksel değil de sanal olması anlamını ifade etmektedir.
Özerk Yönetim: Akıllı binalar içerisinde bulunan makineler, olağan bir durum içerisinde veri analizleri yardımıyla üretim kararlarını insanlara danışmadan alabilmektedir.
Gerçek-Zamanlı Yeteneği: Üretim verilerini oluşturmaktadır. Verilerin değişmesi durumunda, üretime müdahale edilerek yeniden şekillenmesi sağlanır. Bunun sebebi Endüstri 4.0 sistemine sahip olan tüm veriler tek bir alanda birikir. Karmaşık bilgi kümesi yoktu. Zamansız ve gereksiz üretim hiçbir zaman gerçekleşmez. Sistem içerisinde oluşan aksamalar kısa süre içerisinde fark edilip, çözümü gerçekleştirilir.
Hizmet Oryantasyonu: Robotların ihtiyaç duydukları alanda, her zaman herkese ulaşabilmesini ifade eder.
Modülerlik: Esneklik olarak da tanımlanabilmektedir. Akıllı yapılardaki sistem değişikliklerinin kolayca ulaşılabilir olması anlamına gelmektedir. Üretim veya başka bir konuda plan değişikliği olduğu zaman kolay bir program yardımıyla yeni üretim modülüne geçilmektedir.

Endüstri 4.0’ın Avantajları Nelerdir?

Endüstri 4.0 sistemlerin olduğundan çok daha hızlı ve verimli bir şekilde üretim yapmalarına olanak sağlamaktadır. Sistemler üzerinde oluşan herhangi bir aksaklık durumunda sorun en kısa süre içerisinde çözülerek ortadan kaldırılacaktır. Verimlilik ve kalite artacaktır. Çok sayıda üretim yapmak yerine, kaliteli üretim ön planda olacaktır. Üretimde esnek modül sayesinde, kolay işlemlerle teknikler denenebilecektir. Ürünler üzerinde sınırsız oynama yapılması mümkün olacaktır. Bütün bu olumlu durumların yanında maliyet minimum tutulacak, büyük fabrikalar yerini küçük robotlar alacaktır. Fabrikalar ve evler akıllı sistem olup, uzaktan izlenerek işlem yapma imkanı sağlanabilecektir. Robotlar ile işini halledebilen fabrikalarda çalışan insan olmayacağı için maliyet oldukça düşürülmüş olacaktır. Endüstri 4.0 üretmiş olduğu ürünlerle insanların hayatlarını kolaylaştıracaktır. Teknolojinin oldukça fazla olduğu ürünler insan hayatında, hayallerimizde olan eşyaları bizlere sunarak günlük işlerimizi daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmemizi sağlayacaktır. Örneğin mağazada bulunan kıyafetleri denemek yerine kendi üstümüzde görebileceğimiz bir simülasyon aleti sayesinde hızlı bir alışveriş sağlamış olacağız. Kıyafetlerimizi renklerine dokusuna göre ayırarak yıkayan çamaşır makineleri sayesinde zamandan tasarruf etmemiz sağlanacaktır.

İletişim: https://www.festo.com/cms/tr_tr/56644.htm

Article written by admin

Merhaba, ben Batuhan. 22 yaşındayım. 2016 yılında Webgazi.com'u kurdum. O zamandan bu zamana sizlere yararı olabilecek içerikler üretmeye çalışıyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

tiktok jeton hilesi - mmorpg oyunlar - kesintisiz tv apk - netblu apk - taraftar tv apk - tiktok jeton hilesi - cs 1.5 indir - gta 5 mobile hile apk - tiktok jeton hilesi tikplus apk - pop şarkılar