dijital pazarlama yöntemleri
SEO

Dijital Pazarlama Yöntemleri

Dijital pazarlama artık birçok sektörün en önemli departmanlarından biri… Birçok firmanın internette satışlarının ya da müşterilerinin artması için olmazsa olmaz olgularından biri olan Dijital Pazarlama kendi içinde de birçok dala ayrılıyor. Arama motoru optimizasyonu (SEO), sosyal medya pazarlama, sosyal medya yönetimi, kullanıcı deneyimi, marka bilinirliği, arama motoru reklamları, email pazarlama en çok bilinen dijital pazarlama yöntemleri arasında yer alıyor.

Dijital Pazarlama Stratejileri ve Yöntemleri

Aşağıda sizler için dijital pazarlama yöntemlerinin tüm branşları hakkında geniş bilgi vereceğiz. Bu bilgiler ışığında sizler de konu hakkında bilgi olacaksınız. Özellikle firma sahipleri ya da mağaza sahiplerinin dikkat etmesi gereken bu yöntemler, internetten daha fazla müşteri ve satış yapmanızı sağlayacak anahtar konulardır.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

SEO, bugün dijital pazarlama yöntemleri arasında en popülerlerindendir. Birçok firmanın kendi içerisinde departmanları olduğu gibi birçok firma da bu konuda çalışmalarını için ajanslar vasıtasıyla gerçekleştirmektedir. Arama motoru optimizasyonu olarak da bilinen bu çalışma aslında birçok dijital pazarlama stratejisini de bünyesinde bulundurmaktadır. Yapılan araştırmalara göre internetten alışveriş yapan bireylerin çoğu ilk sayfada çıkan sitelere daha çok güvenmektedir. Kullanıcılara bu güven de sadece bu çalışma dolayısıyla verilmektedir. SEO çalışması sizin web sitenizi bazı kelimelerde arama motoru sonuçlarında daha yüksek sıralara çıkarmak için yapılır. Bu çalışmanın da çeşitli dalları bulunmaktadır. Sizlere bu alt dallardan da bahsedeceğiz.

Örnek vermek gerekirse… Sitenizde eğer organik reçel satıyorsanız, “organik reçel” kelimesinde üst sıralara çıkmak sizin satışlarınızı artıracaktır. Fiziksel mağazanızdan aylık sadece 10 organik reçel satıyorsanız, aranması aylık 10.000 olan “organik reçel” kelimesinden yükseldiğiniz takdirde satışlarınız %500-%1000 civarında artabilir.

SEO’nun da kendi içerisinde bazı dalları bulunduğunu söyledik. Şimdi bunları inceleyelim biraz…

Teknik SEO

Teknik çalışma, sitenize genellikle kod ekleyerek ya da çıkarılarak yapılan SEO’nun adıdır. Sitenizde var olan yanlış kodlamalar sitenizin hitini düşünebilir. Bu konuda genellikle gördüğümüz hatalar, yanlış dil kodu girilmesi, yanlış önbellekleme stratejileri, cloudflare’in yanlış kullanımı, meta etiketlerin yanlış kullanımı, gibi… Site hızı bugün Google’ın siteleri değerlendirirken dikkat ettiği en önemli hususlardan biridir. Aynı zamanda SSL’in de doğru kurulması çok önemli bir husustur. Bunların tümü Teknik çalışmaya girdiği gibi bunların dışında birçok husus da bu çalışmayı kapsaya bilmektedir.

Bugün bu çalışmalar içinde yer alan bir diğer önemli unsur ise Schema’dır. Sitenize yapılan doğru bir Schema çalışmasıyla, şirketinizin ne hakkında olduğunu, nerede bulunduğunu ve web sitenizde ne sattığınız gibi önemli unsurları Google’a bildirirsiniz. Doğru yapılmadığı takdirde schema sitenize zarar vermektedir. Bu yüzden deneyimli ve ne yaptığını bilen kimseler ve ajanslarla çalışmalısınız.

Yukarıda belirttiğimiz gibi teknik çalışmalar siteniz için hayatidir. Yapılan en ufak hatalar bile sitenize büyük zararlar açabilir.

Site İçi SEO

Site içi çalışmalar genellikle link juice adı verilen sistemin var olan websitenin üzerine tam olarak etki edebilmesi, yazım yanlışları, gramer hataları, anahtar kelime optimizasyonu, başlık ve alt başlık optimizasyonu ve bunun gibi birçok çalışmayı içeren çalışmalardır. Bu çalışmalar sayesinde yaptığınız teknik ve site dışı SEO çalışmalarının sitenize tam olarak tesir etmesini sağlar.

Site içi çalışmalarda iç linkleme en önemli husustur. İç linkleme sadece kullanıcının sitede kalmasını sağlamaz, aynı zamanda site dışı çalışmaların tüm siteye etki etmesini de sağlar. Başlık ve alt başlık optimizasyonları ise kelimelerin aranma hacimlerine göre düzenlenmelidir. Bu da hedef kitlenizi yakalamanız için oldukça önemli bir aşamadır. Ancak unutmayın ki Google’ın sıralama sinyali olarak algıladığı 200 farklı unsur var. Sizlere anlattıklarımız sadece bu unsurlardan biri..

Site Dışı SEO

Bu çalışma sitenizin dışından yapılan tüm müdahalelere verilen isimdir. Link inşaası site dışı SEO’nun en çok bilinen yöntemlerinden biri. Ancak bu çalışma sistemli olarak yapılmalıdır. Sistemli olarak yapılan bir site dışı çalışma ile siteniz arama sonuçlarında istediğiniz yerlere gelebilir. Ancak bahsettiğimiz gibi planlı ve dikkatli yapılması gerekir.

Özellikle site dışı çalışmalarda spam sitelerden, herkesin link aldığı sitelerden uzak durmak gerekir. Özellikle devlet sitelerinden de eğitim kurumlarının sitelerinden yapılan çalışmalar bir süre sonra sitenize zarar vermeye başlar. Çalıştığınız ajansların bu tarz yanlışlara düşmediği konusunda emin olmanız gerekir.

Lokal SEO

Lokal çalışmalarda iki ana hedef bulunmaktadır.

  • Firmanın bulunduğu bölgeden websiteye daha çok ziyaretçi/müşteri çekebilmek.
  • Firmanın mağazasına daha çok fiziksel ziyaretçi çekebilmek.

Bu çalışma sadece website odaklı değil, fiziksel odaklı hale de gelmektedir. Google Benim İşletmem hesaplarının güzelce düzenlenmesi ve bunun üzerinde yapılan birçok çalışma, aramalarda firmanızın google haritalarda çıkmasına yardımcı olacaktır. Diğer yandan firmanızın aktif olduğu sektörde yapılan aramalarda bölgesel olarak bir yükselme yakalayabilirsiniz.

Sosyal Medya Reklamları, Pazarlama ve Hesap Yönetimi

Sosyal Medya bugün firmaların satış yaptığı en popüler networklerden biri… Satışlarınızı yükseltebileceğiniz bu networklerden hangi birine daha çok odaklanmanız konusunda dikkatli olmanız gerekiyor. Özellikle hedeflediğiniz kitle konusunda… Örnek vermek gerekirse firmanız ya da hizmetiniz 40 yaş üstü bir kesme hitap ediyorsa, Instagram sizin için doğru bir seçenek olur ancak tam verimi buradan almanız mümkün olmayacaktır. Çünkü 40 yaş üstü kimselerin aktif olarak kullandığı sosyal ağ daha çok Facebook olacaktır. Hedef kitlenizin lokasyonuna göre paylaşımları yapmanız, kaliteli resimler ve popüler influencerlar satışlarınızı sosyal mecrada çoğaltacaktır. Reklamlarınızı hedef kitle seçiminize göre yapmanız da çok önemli bir husus…

Kullanıcı Deneyimi (UX)

Kullanıcı deneyimi çalışması, özetle sitenize giren kullanıcıların sitenizi daha rahat kullanabilmesi için yapılan çalışmalardır. Görseller ve kodlar aracılığıyla yapılan bu çalışmalar sayesinde sitenizde kullanıcıların daha çok dolaşması, satın almanın kolaylaşması ve kullanıcıların aradığı şeyleri daha rahat bulması hedeflenir. Bu nedenle de sitenize giren bir kullanıcının satın alması daha basit bir hale gelir.

Marka Bilinirliği

Sitenizin marka bilinirliğini üç farklı yöntemle artırırsınız. Bu unsurlardan biri her alanda yaptığınız reklam faaliyetleridir. Dijital olarak yapılabilen bu reklamların en popülerleri arama motoru ve sosyal medya reklamlarıdır. SEO ise marka bilinirliğini artıran başka bir unsurdur. Siteniz üst sıralara çıktıkça sitenize kullanıcının güveni artar. Siteniz daha çok görüntülenir ve dolayısıyla markanız da… Son olarak marka bilinirliğinizi sosyal medya paylaşımları ile de artırabilirsiniz. Bu diğerlerine nazaran daha az kişinin ulaştığı ancak zamanla diğerlerinden çok daha etkili bir yöntem olabilir.

Arama Motoru Reklamları

Arama motoru reklamları SEO ile birlikte dijital pazarlamanın en önemli iki faktörü… Doğru bir reklam anlayışı ve stratejisiyle çok daha fazla kişiye ulaşmanız ve marka bilinirliğinizi artırmanız mümkün. Satışlarınızı da oldukça artıracak olan bu faktör sayesinde güzel karlar ve satışlar elde edebilirsiniz. Aynı zamanda Google’ın yeni geliştirdiği reklam stratejisiyle de fiziksel mağazanıza ürünlerinizi satın almak için çok daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz.

Email Pazarlama

Email pazarlama, sizlere saydığımız dijital pazarlama yöntemlerinin arasında en zor olanlarından biri. Bu pazarlama yönteminde hem kullanıcıyı rahatsız etmeden hem de onun rızasını kazanarak hem de onun ilgisini çekerek pazarlama yapmanız gerekiyor. Kullanıcının rızasını kazanmak için öncelikle onun email adresini elde etmeniz lazım. Bu da websiteniz üzerinden çeşitli popuplar ile ya da sitenizin çeşitli yerlerine koyduğunuz ilgi çekici promosyonel yazılar ile mümkün. (“Email adresinizi yazın! İndirimleri Kaçırmayın” gibi…) emailını girdikten sonra onu maillara boğarak satış yapmaktan çekinmelisiniz. Aksi takdirde çok fazla spam bildirimi alırsanız, Google artık siteniz için paylaşımını yaptığınız bütün promosyon emaillerini kullanıcıların spam kutusuna atar.

Dijital Pazarlama Yöntemlerinin Finans Dünyasında Önemi

Dijital pazarlama yöntemlerinin finans dünyasındaki önemi her geçen gün daha da artıyor. Özellikle artık kullanıcıların mağazaları ziyaret etmek yerine internetten sipariş vermeleri dijital pazarlamayı firmalar için çok önemli kılıyor. Google şu anda bu pazarın merkezi durumunda. Özellikle dünyadaki arama motoru pazarının %95’ine sahip olan Google üzerinden reklam faaliyetleri çok önemli durumda… Bugün birçok firmanın dijital pazarlama kalitesi dolayısıyla düşüşler, çıkışlar ve iflaslar yaşadığına da şahit oluyoruz.

2020’de Dijital Pazarlama Yöntemleri

Yeni başladığımız 2020 yılında artık dijital pazarlama yöntemleri daha da gelişti. Özellikle uygulama kullanımlarının artması, insanların bilgisayar ve cep telefonlarından alışverişlerinin artması ve aynı zamanda insanların video içeriğe daha çok yönlenmesi, öyle görünüyor ki 2020 pazarlama yöntemlerini biraz değiştirecek. Sesli aramaların çoğalması ve insanların sesli aramalarda dil kurallarına daha çok uyarak aramalar yapması da bazı trendlerin değişmesine sebep olacak gibi gözüküyor.

Article written by admin

Merhaba, ben Batuhan. 22 yaşındayım. 2016 yılında Webgazi.com'u kurdum. O zamandan bu zamana sizlere yararı olabilecek içerikler üretmeye çalışıyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

tiktok jeton hilesi - mmorpg oyunlar - kesintisiz tv apk - netblu apk - taraftar tv apk - tiktok jeton hilesi - cs 1.5 indir - gta 5 mobile hile apk - tiktok jeton hilesi tikplus apk - pop şarkılar