İnternet

Dünyaca ünlü markaların veri merkezleri

Birçok Webmaster’ in bu işe başlamadan önce merak ettiği soruların başında gelir “Büyük markalar nasıl sunucularda barındırılıyor?” Acaba benim sitemde bu kadar büyür mü? Bir nevi dereyi görmeden paçayı sıvamaktır bu aslında. Ama olsun, hayal etmesi bile güzel…

Fazla uzatmadan konuya girelim,

Google’ın veri merkezi

Listemizin başında tabi ki Google amca geliyor. Rivayetlere göre bünyesinde 1 milyon sunucu barındırıyor. Dünyadaki sunucuların %2 ‘sini kullanıyor. (Duyduklarımızın yalancısıyız)

WEB devi Google’ın; Dünyanın farklı yerlerinde bulunan veri merkezleri dünyanın içeriğini barındırıyor.(Dünyanın içeriği dediysek, gerçekten de öyle. İnternet denilince akla ilk Google geliyor). Bu veri merkezlerinin hiçbiri Google’ın merkez kampüsünde değil ama en önemli unsur olarak görülüyor. (E haliyle sunucu denen birşey olmasa Google’ da olmaz.)

360° video ile Google’ ın veri merkezini gezebilirsiniz.

Facebook veri merkezi

2.sırada kısa sürede büyük başarılar elde eden “Mark Zuckerberg” abimizin eseri “Facebook”yer alıyor. Yine Facebook’ unda 30.000 sunucusu olduğu biliniyor. En büyük veri merkezi ise Lulea’da.

Bizim dikkatimizi çeken sunucuların bileşenleri dışarıdan görülebiliyor. Böylece hem daha fazla hava akışı sağlanıyor, hem de arıza anında teknisyenler hemen müdahale edebiliyorlar.

Apple veri merkezi

Apple’ın bilinen en gelişmiş veri merkezi ABD’nin Kuzey Carolina eyaletinde. Diğerlerinden farklı olarak Apple %100 yenilenebilir enerji kullanmakta.

Samsung veri merkezi

Son dönemin artan değeri Samsung, dünyanın en büyük 10 markası arasında yer alıyor. Bu teknoloji devinin 7 farklı yerde veri merkezi bulunuyor. Veri merkezleri Latin Amerika, Çin, Kore, Avrupa, Asya Pasifik, Amerika ve Hindistan’da yer alıyor.  Geçtiğimiz aylarda firmanın Güney Kore’nin Gwacheon şehrindeki veri merkezinde büyük bir yangın çıkmıştı.

Walmart veri merkezi

Zincir marketler ve Perakende devi Walmart’ın veri merkezi Colorado Springs’de.
Area 71 adıyla bilinen veri merkezi, 11.600 m² bir alana inşa edilmiş.

Yazımızın sonuna geldik. Az da olsa merakınızı giderebildiysek ne mutlu bize…

Yararlanılan Kaynak: Radore

Article written by admin

Merhaba, ben Batuhan. 22 yaşındayım. 2016 yılında Webgazi.com'u kurdum. O zamandan bu zamana sizlere yararı olabilecek içerikler üretmeye çalışıyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

tiktok jeton hilesi - mmorpg oyunlar - kesintisiz tv apk - netblu apk - taraftar tv apk - tiktok jeton hilesi - cs 1.5 indir - gta 5 mobile hile apk - tiktok jeton hilesi tikplus apk - pop şarkılar