Uyuşturucu maddeler
Makaleler

En tehlikeli uyuşturucular ve insan üzerindeki etkileri

Daha önce muhtemelen çeşitli uyuşturucu maddeler ve etkilerini duymuşsunuzdur. Hatta esrarın faydaları ve zararları başlığı altında esrar(ot) bitkisinin zararlarından bahsetmiştik. Fakat bu yazıda okuyacağınız uyuşturucu maddelerin etkileri çok daha farklı. İşte en tehlikeli uyuşturucular

Krokodil

İlk olarak Rusya’da ortaya çıkan bu madde bu güne kadar üretilmiş uyuşturucu maddeler arasında en tehlikelisidir. Ucuz yollarla üretilen sentetik bir morfindir. Eroinle aynı etkiye sahiptir fakat etkisi kısa sürmektedir. Et yiyen madde olarak da bilinen bu madde, eroin bulamayan kişilerin ucuz olduğu için kullandığı maddedir.  Son derece bağımlılık yapar. İlk evrelerde kullanıcının derisini kangrenle sürüngene benzettiği için Rusça “timsah” anlamına gelen krokodil ismiyle adlandırılır. Bu uyuşturucuyu kullanan kişinin derisi şiddetle kuruyarak mutasyona uğramaya ve içerisindeki asidik maddeler tarafından yenmeye başlar. Et yiyen bu madde kullanıcıya bir anlık mutluluk verse de 1 kez kullanıldığında artık çok geçtir. Kullanan kişilerin bir kısmı etkisini bilmemektedir. Diğer kısmı ise krize girdiği için mecburiyetten kullanmaktadır.

Metamfetamin

En tehlikeli uyuşturucular listemizin 2.sırasında halk arasında fukara kokaini olarak bilinen metamfetamin var. Normalin çok üstünde bir enerji veren, nabzı fazlasıyla artıran, aşırı hareketlilik sağlayan, açlık hissi duymayı engelleyen çok güçlü bir maddedir. Geçici mutluluk ve zevk veren bu madde bir süre sonra beyin kimyasını bozup depresyona yol açmaktadır. Kokainden 3,5 kat daha güçlü etki yapan bu madde, eroinden ise 2 kat daha fazla bağımlılık yapmaktadır. Kullanan kişide kısa sürede ağır fiziksel hasarlara yol açmaktadır. Bu hasarların başında diş ve derinin çürümesi gelmektedir. Kısacası kullanan kişinin ölmeden çürümesine sebep olur. Bir gün bir yerde karşılaşırsanız kullanmak bir yana, kullanıldığı ortamdan bile uzaklaşın…

Bromo Dragonfly

LSD gibi anormal şuur durumları meydana getiren fakat LSD’nin aksine etkisi 3 gün süren bir uyuşturucudur. Kullanan kişinin zaman ve mekan algısını ortadan kaldırarak derinhal bir trans durumuna sokup çok gerçekçi halüsinasyonlar gördürür. Kasılma nöbeti, solunum güçlüğü, kan kusmak ve damarlarda ağrı hissetmek gibi korkunç yan etkileri vardır. Kurbanın kan damarlarını o kadar kötü etkiler ki, kullanan kişinin kol ve bacak gibi uzuvlarının tamamen kesilmesine sebep olabilir. Ne kadar korkunç değil mi?

Dinitrofenol

1930’lu yıllarda obez hastalar için mucizevi bir diyet ilacı olarak sunulmuş ve kullanan kişiler zayıflayıp ölünce yasaklanmıştır. Bütün gün hamburger, patates kızartması yeseniz veya litrelerce kola içseniz bile enerji kaybını engelleyemezsiniz ve kilo kaybedersiniz. Dinitrofenol isimli uyuşturucu madde, vücudunuzdaki enerji kaynağı olan yağ, protein ve şeker gibi maddeleri yakar ve karşılığında enerji açığa çıkarmaz. Boşa giden enerji ısıya dönüşür ve vücudunuz yüksek ateşte yanmaya ve içten içe pişmeye başlar. Enerjiyi dönüştürmek için bu yakma işlemi sürdükçe sürer. Sonrasında vücudunuzun yakacak bir şeyi kalmaz, zayıflar ve tükenerek kaçınılmaz bir şekilde ölürsünüz.

Burundanga(Şeytanın nefesi)

Toz halinde bulunan bu maddeyi yutan veya soluyan kişi istenilen her şeyi yapar. İnsanı bir robota dönüştürerek verilen komutları harfiyen uygulatmaktadır. Geçici hafıza kaybına neden olduğu içinde kişi uyuşturucu maddenin etkisindeyken yaptıklarını hatırlamamaktadır. Genellikle sorgulamalarda veya terör olaylarında kullanıldığı iddia edilmektedir. Bu sebepten dolayı en tehlikeli uyuşturucu maddeler arasında.

LSD

Halk arasında asit olarak nitelendirilmektedir. Sıvı halde bulunan ve genelde jelibonlara damlatılarak alınan LSD maddesini kullandığınız anda zaman ve mekan algısı yok olur. Kendinizi rüyalar alemine sokarsınız. Uyanıkken görülen bu rüyalar mutlu bir rüya olabileceği gibi kabusta olabilir. Ruh halinize göre kendinizi cennette, cehennemde veya uzayda yolculuk yaparken bile görebilirsiniz. En tehlikeli uyuşturucular arasındaki LSD maddesinin 15 saat kadar etki süresi vardır. Görülen halüsinasyon algılama bozukluğuna yol açtığı için kişi kendini uçuyor zannedip binanın tepesinden atlayabilir veya kutsal bir varlık gördüğünü düşünerek gözleri kör olana kadar güneşe bakabilir. Bunun yanında cinayet ve çeşitli suçlar işleyebilir. Kısacası LSD’nin etkisi kişiden kişiye değişmektedir. Bağımlılık yapmaz fakat akıl sağlığı açısından kesinlikle uzak durulmalıdır.

Crack(Taş)

Kokainin sigara gibi içilebilir ve küçük parçalar halindeki formuna verilen addır. Crack tanımı karışımın yakılarak içildiğinde çıkan kırılma sesinden ortaya çıkmıştır. Crack, tütün ve nargileyle birlikte kullanılır. Satıcılar ve kullanıcılar arasında “taş” adıyla da bilinir. Eroin ve kokain bağımlılığından en az 3 kat daha ağırdır. Burun yoluyla alındığında 10 saniyeden daha az bir sürede beyne ulaşır. En önemli etkisiyse sürekli kullanan kişileri cinayete ve intihara yöneltmesidir.

En tehlikeli uyuşturucular yazımızın sonuna geldik. Siz siz olun, sakın denemeyin…

Kaynak: Burak Taşkın – Ruhi Çenet

Article written by admin

Merhaba, ben Batuhan. 22 yaşındayım. 2016 yılında Webgazi.com'u kurdum. O zamandan bu zamana sizlere yararı olabilecek içerikler üretmeye çalışıyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

tiktok jeton hilesi - mmorpg oyunlar - kesintisiz tv apk - netblu apk - taraftar tv apk - tiktok jeton hilesi - cs 1.5 indir - gta 5 mobile hile apk - tiktok jeton hilesi tikplus apk - pop şarkılar