İnceleme

iPhone SE incelemesi

Son dönemde iPhone ailesinin bünyesine katılan iPhone SE hakkında detaylı bir inceleme yapıyoruz.

iPhone SE fiyatı ve çıkış tarihi

iPhone SE ilk olarak 29 Mart günü satışa çıktı. Telefonun 16, 32 ve 64 GB modelleri bulunuyor ve 1900-2300 TL fiyat aralığında seyrediyor.

iPhone SE, şimdiye kadar tanıtılan iPhone modellerinin arasında en iyi fiyat-performans telefonu diyebiliriz.

iPhone SE’nin Temel Özellikleri

  • Küçük kasa – büyük performans
  • iPhone 6S’e yakın bir kamera performansı
  • iPhone 5 ve 5S modellerinden daha iyi batarya performansı

Üstte belirttiğim gibi telefonun kasası küçük ve iPhone 5S’ten pek bir farkı yok. Fakat zaten iPhone fanatiği çoğu insan büyük ekran tercih etmiyor. Telefonun daha rahat ele oturması, çok büyük boyutlarda olmaması bu kesim için + bir özellik olsa gerek.

iphone se inceleme

iPhone SE kamera olarak şuan piyasada bulunan amiral gemisi telefonlarının da kullandığı 12MP iSight sensörü kullanıyor, bu da diğer üst seviye telefonlarla aynı kamera performansını göstermesini sağlıyor.

[vurgu color=”#dd0000″]iSight sensörü;[/vurgu] piksellerin daha hızlı ve daha net olarak otomatik odaklanmasını, üst düzey 2 tonlu flaşı ve daha canlı kamera kaydı özelliklerini kendi içinde barındırıyor. Ayrıca 4K video kaydı ve ultra slow motion olarak adlandırılan film modlarıyla gerçekten dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Yine performans açısından iPhone SE’nin bir kusuru olduğunu zannetmiyorum; Apple’ın kendi ürettiği A9 çipseti ve 2GB RAM‘e sahip olması sebebiyle iPhone SE, en az iPhone 6S ve 6S Plus kadar güçlü. Performans olarak iPhone 5S’in 1GB RAM ve A7 yongasıyla karşılaştırıldığında, hız ve pil ömrü açısından oldukça iyi olduğunu belirtmekte fayda var.

iPhone SE’nin pil kapasitesine baktığımızda ise 1560mAh’den 1624mAh‘a kadar iPhone 5S’ten sadece birkaç mAh arttığını görüyoruz. Büyük bir fark olmasa da, yeni nesil işlemciyle birlikte pil ömrünün daha da artacağı aşikar. Fakat günümüzde 5.000 mAh pil kapasitesine sahip telefonlar varken iPhone SE için bu yeterli mi? Kesinlikle HAYIR.

iPhone SE’nin arayüz ve tasarımını alt paragraflarda kısa ve öz olarak anlatacağım çünkü bütün iPhone modelleri ile aynı arayüze sahip. Zaten bu inceleme yazısını okuyorsanız, az çok iPhone telefonlarda kullanılan arayüz hakkında fikir sahibisiniz demektir.

iPhone SE’nin 4 inç boyutundaki ekranının iOS işletim sistemi için çok iyi bir seçenek olduğunu düşünüyorum. Tek elle rahatlıkla bildirimleri kontrol edebiliyor veya menülere kolaylıkla erişebiliyorsunuz.

Gel gelelim küçük ekranın kullanım avantajları olduğu kadar dezavantajları da var. Mesela klavye de bunlardan biri. Ekran zaten yeterince küçük olduğu için, büyük ve iri parmaklarınız varsa hiç şüphesiz klavyede yazı yazarken zorlanabilirsiniz. Bunun için SwiftKey uygulamasını önermekten başka çarem yok.

Genel olarak iOS işletim sistemdeki hata oranının diğer sistemlere göre daha az olması, bu telefonu almak için yeterli bir sebep.

iPhone SE Batarya Performansı

  • Kasa büyüklüğü aynı olmasına rağmen iPhone 5S’e göre daha iyi batarya performansı
  • Kendi boyutundaki iPhone modellerinden daha hızlı ve daha güçlü
  • Yoğun kullanımlarda 1 günü zorlayabilir(kesin konuşmamak lazım tabi.)

Üstte belirttiğim gibi iPhone SE’nin batarya performansı için “iPhone 5S’ten sadece 100 mAh artmış” şeklinde bir yorum yapamayız. Kullanılan işlemci batarya performansını etkileyen en önemli unsurlardan bir tanesi. Bundan dolayı iPhone SE, pil kapasitesine ek olarak işlemcisiyle de 5S’ten birkaç adım önde.

iPhone SE Ekran Performansı

  • Orta seviyenin biraz altında bir ekrana sahip
  • Ekran parlaklığı diğer telefonlara göre daha az

iphone se ekran performansı

iPhone SE, iPhone 5S ile karşılaştırıldığında tek benzer özelliği boyutları değil. iPhone SE’nin ekranı, 2012 yılında üretilen iPhone 5S’in ekranıyla benzer olarak düşük kaliteye sahip.

Günümüzde kaliteli bir telefona sahip olmak için dikkat etmemiz gereken özellikler; tasarım, pil ömrü, kamera ve ekran gibi unsurlardır. Bunların 1’i düşük kalitede olursa, o telefon kullanıcı açısından yanlış bir izlenim uyandırabilir. Kısacası Apple, iPhone SE modelinde bunu başarmış diyebilirim.

iPhone SE inceleme yazımızın sonuna geldik, ilginizi çekebilecek bir diğer inceleme yazısı olan iPhone 7 Plus incelemesi adlı makalemizi de okumanızı öneririz.

Article written by admin

Merhaba, ben Batuhan. 22 yaşındayım. 2016 yılında Webgazi.com'u kurdum. O zamandan bu zamana sizlere yararı olabilecek içerikler üretmeye çalışıyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

tiktok jeton hilesi - mmorpg oyunlar - kesintisiz tv apk - netblu apk - taraftar tv apk - tiktok jeton hilesi - cs 1.5 indir - gta 5 mobile hile apk - tiktok jeton hilesi tikplus apk - pop şarkılar