Windows

Onboard ekran kartını yanlışlıkla devre dışı bırakma ve çözümü

Bios ayarlarından onboard ekran kartını kapatma (güvenli yöntem)

Not: Laptop bilgisayarların çoğunda ekran kartları işlemciye entegre edildiği için bios ayarlarından kapatılamaz.

Ekran kartını kapatmak için bios ayarlarından advanced bölümüne girin. Primary video controller(her bilgisayarda aynı isimle geçmez) yazısına tıklayın ve normal kullanımlarda çalışmasını istediğiniz ekran kartını seçin. Daha sonra F10 ile kaydedip bios ayarlarından çıkın.

Artık istediğimiz ekran kartını devre dışı bırakmış olduk.

Onboard ekran kartını yanlışlıkla devre dışı bıraktım. Nasıl düzelteceğim?

Size bununla ilgili başımdan geçen bir olayı anlatacağım:

Dell marka laptop bilgisayarım sürekli donup kapandığı için çözüm yolu aramaya başladım. Belki ekran kartından kaynaklanabileceğini düşünerek onboard ekran kartını aygıt yöneticisinden devre dışı bıraktım. Buraya kadar her şey tamam, fakat bilgisayarı kapatıp açtığımda simsiyah bir ekran ve 4 kısa dıt sesi ile karşılaştım. Haliyle onboard ekran kartını devre dışı bırakınca bilgisayar açılmamıştı. Aradım, taradım sonunda çözüm yolunu buldum.

Bu yazıyı yazmamdaki sebep sizinde aynı hataya düşüp aygıt yöneticisinden ekran kartını devre dışı bırakmamanız. Fakat iş işten geçti diyorsanız, hemen çözüm yollarına geçelim.

Ekran kartını yanlışlıkla devre dışı bıraktım. Ne yapabilirim?

Bilgisayarınız kapalıyken power(açma) tuşuna basın. Ekran gelene kadar F8 tuşuna sürekli basmaya devam edin. Karşınıza çıkan ekranda VGA modunu etkinleştirin. PC açılır açılmaz aygıt yöneticisinden ekran kartını etkinleştirin ve yeniden başlatın.

Yukarıda bahsettiğim çözüm hem masaüstü hemde dizüstü bilgisayarlar için geçerlidir.

Eğer işe yaramadıysa dizüstü(laptop) bilgisayarlar için maalesef geriye sadece 1 çözüm yolu kalıyor. Oda bataryayı çıkarıp bir müddet bekledikten sonra takmak ve laptobu açmak. Kesin bir çözüm olmasada daha önce bu sorunu yaşayıp aynı yöntemle çözenler var.

Masaüstü çözümü

Onboard ekran kartı yerine başka bir ekran kartı takıp bilgisayarı çalıştırın. Eğer yine olmadıysa:

VGA kablosu yardımıyla ekran kartınızı monitöre bağlayın. PC açıldıktan sonra ekran kartınızı aygıt yöneticisinden tekrardan etkinleştirin ve bilgisayarı kapatın. VGA kablosunu çıkarıp bilgisayarı açın. Sorun çözülmüş olacaktır.

Umarım faydalı olabilmişimdir.

Article written by admin

Merhaba, ben Batuhan. 22 yaşındayım. 2016 yılında Webgazi.com'u kurdum. O zamandan bu zamana sizlere yararı olabilecek içerikler üretmeye çalışıyorum.

Gönderiye Ait 2 Yorumlar

  1. yasin Reply

    VGA kablosunu çıkardıkdan sonra PC’yi açarsak nasıl görüntü almayı planlıyorsunuz?

  2. ali Reply

    merhaba benim bir sorum olacak bende packarbell easynote tk85 pc var film izlerkan ekran kilitlendi kapatıp açınca fan sistem ışıkları hepsi çalıştı ama ekran simiyah ışık falan kapalı gibi pc yani laptopu vga çıkışından başka monitöre bağladığımda win10 ekranın yukarıdan aşağı belli aralıklar kırmızımsı cizgiler ve daha sonra mavi ekran sorunu ekranın arka planda kesik kesik beyaz çizgiler cıktı açılmadı pc şimdi sorun nedir acaba?sorun ekran kartındaysa onu iptal edip intel onboard kullanabilirmiyiz ,kullanabilirsek naıl yaparız yardımcı olursanız çok sevinirim

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

tiktok jeton hilesi - mmorpg oyunlar - kesintisiz tv apk - netblu apk - taraftar tv apk - tiktok jeton hilesi - cs 1.5 indir - gta 5 mobile hile apk - tiktok jeton hilesi tikplus apk - pop şarkılar