İnternet

Hacker olmak için ilk önce hangi programlama dilleri öğrenilmeli?

Günümüzde yaşanan hack olayları, teknolojinin gelişmesiyle doğru orantılı olarak artmakta. Daha önce 2016 yılının en büyük hack olayları adlı yazımızda Yahoo, LinkedIn, Tumblr gibi büyük sitelerin bile güvenlik duvarlarını aşarak maddi kayıplara yol açan hackerlar, hangi programlama dillerini kullanıyor? Hacker olmak için neler bilmeliyiz? Bir bakalım.

Hacker olmak için gelişmiş seviyede işletim sistemi ve ağ bilgisine sahip olunmalı. Fakat bunları öğrenince herşey bitmiyor, gerçek bir hacker; günümüzde “lamer” diye tabir ettiğimiz başkalarının programlarını kullanarak onun bunun sitesine musallat olmaya çalışan değil, kendi programlarını yazabilen insandır.

 

Hacker olmak için ilk adımlar

HTML: Web sitelerinin vazgeçilmezleri arasında olan HTML, aslında bir programlama dili değil fakat oldukça kullanışlı. HTML dilini öğrenmek hiçte zor değil. 30 dk, bilemediniz 1 saatte öğrenirsiniz.

Javascript: Geçtiğimiz günlerde en çok kullanılan Web Browser olan Chrome güncellemesinin yayınlanmasıyla birlikte artık tarih olacak gibi görünen bir dil fakat yine de internete bağlı her şeyin ortak dili gibi düşünün.

PHP/SQL: İnternet ortamında rastladığımız sitelerin neredeyse tamamı PHP ve MySQL dilleri ile yazılıyor. Bu sebeple internet sitesinin kod yapısını anlamak için öğrenmek şart.

 

Exploit’leri Yazmak ve Anlamak

C v C++: İnternet ortamında yazılan exploit kodlarının çoğu C ve C++ dilleri yardımıyla yazılıyor. İşletim sistemlerini daha iyi anlamak için bunları da öğrenmek gerekli.

Assembly: Tarihi geçmiş gibi görünse de, Shell kodlamalarını anlayabilmek için göz gezdirilmesi gereken bir dil.

 

Hack Araçları Üretmek İçin

Python: Günümüzde kullanlan en popüler dil olmakla birlikte, 2015 yılından itibaren kullanım sayısı %100 arttı. Linux, Windows, Mac OS gibi en çok kullanılan işletim sistemleri tarafından desteklenen bir dil. Buna ek olarak ağ programlamada da kullanılıyor. Yani exploit yazmak isteyenler için en uygun yazılım dillerinden biri.

Ruby: Yükselen popüleritesi ile yine hackerlar için önemli bir dil.

 

Article written by admin

Merhaba, ben Batuhan. 22 yaşındayım. 2016 yılında Webgazi.com'u kurdum. O zamandan bu zamana sizlere yararı olabilecek içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bu Gönderi Bir Yorum Yaptı

  1. qrKn Reply

    Herkes lamer olabilir ancak herkes gerçek bir hacker olamaz bence de. Çünkü hackerlik işinde doğaçlama yapmanız, aklınızı kullanmanız, kendi programınızı kendiniz yazmanız gerekiyor fakat lamerlikte bu böyle değil. Başkalarının yazdığı programları kullanarak bir şeyler yapmaya çalışıyorsunuz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

tiktok jeton hilesi - mmorpg oyunlar - kesintisiz tv apk - netblu apk - taraftar tv apk - tiktok jeton hilesi - cs 1.5 indir - gta 5 mobile hile apk - tiktok jeton hilesi tikplus apk - pop şarkılar