Akıllı telefon
Mobil

İdeal telefon değiştirme sıklığı

İdeal telefon değiştirme süresi. Akıllı telefonumu kaç yılda bir değiştirmeliyim?

İdeal telefon değiştirme süresiyle ilgili görüşlerimizi belirtmeden önce Türkiye’deki istatistik verilerini paylaşmamız gerekiyor. Gümrük ve ticaret bakanlığının paylaştığı verilere göre Türkiye’de ortalama 3.2 senede bir kullanıcılar cep telefonlarını değiştiriyor. Bu süreyi uzatan en büyük etken ise %14.7‘lik cep telefonu kullanıcıları. Bu kullanıcılar akıllı telefon kullanmıyor. Akıllı telefon kullanıcıları ise %84‘lük bir paya sahip. %84’ün değişim sıklığına baktığımızda 2-2.5 yıl seviyelerine kadar düşebiliyor. Peki bu rakam ideal mi? Şimdi buna değiniyoruz.

Eğer ilk teknoloji bende olacak, her sene ilk çıkan telefonu alırım demiyorsanız, ortalama 2 senede 1 defa telefon değiştirmek en ideal denge gibi gözüküyor.

Elimizde bunu destekleyecek pek çok örnek var. Mesela güncellemelerle başlayalım. Özellikle Android telefon üreticileri kullanıcılara 2 sene güncelleme garantisi veriyorlar. Buna uymayan bazı modeller var fakat genellikle telefonlarda 2 sene güncelleme verilebiliyor. Peki güncelleme neden önemli? 

Güncellemeler hem telefonlardaki güvenlik açıklarını hemde uygulamalarla ilgili oluşabilecek uyumsuzlukları giderme noktasında hayati öneme sahip. Hiç güncelleme almayacak bir telefonu kullanmak pekte istemezsiniz.

Bir diğer detay ise üreticilerin her yıl telefonlarına çokta ciddi değişiklikler yapmaması göze çarpıyor. Mesela iphone 7 ve 8’i kıyasladığımızda 2 model arasında işlemci ve kamera geliştirmesi haricinde çokta büyük bir yenilik olmadığını görüyorsunuz. Aynı şekilde S7 ve S8’e büyük bir geçiş oldu fakat S6 ve S7 arasındaki geçiş o kadarda iddialı değildi. Bunu pek çok modele uyarlayabiliriz. Genellikle her yıl üreticiler telefonlarını baştan aşağı yenilemiyor. 2 sende 1 ciddi bir özellik atılımının yapıldığını görüyoruz. Akıllı telefonlarımızı artık her alanda kullanıyoruz. Yemek siparişi veriyoruz, oyun oynuyoruz, sosyal medya, iletişim, aklınıza gelebilecek her alanda kullanıyoruz. Akıllı telefonlarda aradığımız en büyük özellik ise bu uygulamalarda yaptığımız işlemleri hızlı yapabilmek ve bize bunları iyi bir pil ömrüyle sunabilmesi.

2 seneden sonra piller hem kondisyonunu kaybediyor hemde telefonun donanımı 2 senenin sonundaki uygulamalarda çok iyi performans göstermemeye başlıyor. Ayrıca 2 senelik zaman dilimi telefonunuzun fiyatı düşmeden elden çıkartıp yeni bir modele geçmenin tamda zamanı. 2 senelik aradan sonra yeni bir modele geçtiğinizde performans artışını net bir şekilde hissedebiliyorsunuz.

Biz size her sene telefon değiştirmeyin demiyoruz. Bu sizin tercihinizdir. En iyisini ve en yenisini kullanmak istiyorsanız doya doya telefon değiştirebilirsiniz.

Article written by admin

Merhaba, ben Batuhan. 22 yaşındayım. 2016 yılında Webgazi.com'u kurdum. O zamandan bu zamana sizlere yararı olabilecek içerikler üretmeye çalışıyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

tiktok jeton hilesi - mmorpg oyunlar - kesintisiz tv apk - netblu apk - taraftar tv apk - tiktok jeton hilesi - cs 1.5 indir - gta 5 mobile hile apk - tiktok jeton hilesi tikplus apk - pop şarkılar