iPhone pili ne zaman değiştirilmeli?
iPhone

iPhone Pili Ne Zaman Değiştirilmeli?

Bu yazıda iPhone telefonumuzun pilini ne zaman değiştirmemiz gerektiğini anlatacağız.

Hepimizin iPhone pilleriyle alakalı bazı sıkıntıları olabiliyor. Örneğin pilin sabahtan akşama kadar dayanmaması veya bir iş yaparken aniden ısınmaya başlaması gibi şikayetler geliyor. Böyle olayların çoğu iPhone pilinin değiştirilmesi gerektiğinin habercisi. Peki iPhone pilini neye göre değiştireceğiz?

Öncelikle şunlardan bahsetmek istiyorum. Bir telefonu aldığınız zaman 12 saat boyunca şarjdan çıkarmama, şarj bitmeden şarja takma gibi bazı efsanelerimiz vardı. Ancak yeni teknolojiyle beraber bu efsaneler tamamıyla son buldu diyebiliriz. Peki bu teknolojiye sahip bir bataryanın değiştirilmesi gerektiğini nasıl anlayacağız? Detaylara geçmeden önce aşağıdaki 2 terimin açıklamasına değinmek istiyorum.

Pil ömrü: Telefonun pilini kullanmaya başladıktan sonra geçen süre. Yani 2 yıllık bir telefonumuz var diyelim, pilin ömrü toplamda 3 yıllık olabilir. Geriye 1 yıl kalmış oluyor.

Pil kullanım ömrü: Pil %100 olduktan sonra %0’a inmesi için geçen süre.

Bu detaylara değindikten sonra artık asıl konumuza dönebiliriz.

Apple telefonlarında lityum iyon pil teknolojisini kullanıyor. Bu piller, şarj döngüleri halinde çalışıyor. Peki şarj döngüsü ne demek?

Örneğin gün içerisinde pil kapasitesinin %75’ini kullandınız ve o gece pili tamamen şarj ettiniz. Sonraki gün %25’lik kısmını kullandınız ve toplamda pilin %100’ünü deşarj etmiş oldunuz. Söz konusu 2 gün tek 1 şarj döngüsü sayılır. Yani şarj döngüsünün tamamlanması için 0’dan 100’e tamamen kullanılması gerekiyor diye bir durum yok. %75’ini 1 gün, %25’ini diğer gün kullandığınız zaman 1 tam şarj döngüsü tamamlanmış oluyor.

Bunları niye anlattık? Çünkü bir iPhone pilinin sağlıklı kullanım ömrü 500 şarj döngüsüdür. Peki:

iPhone’umun 500 şarj döngüsüne ulaştığını nasıl anlayabilirim?

  1. Apple Destek uygulamasını App Store üzerinden indirin ve açın.
  2. Destek alanına tıkladıktan sonra karşınıza kullandığınız cihazların listelendiği bir bölüm çıkacak. Hangi iPhone modelini kullanıyorsanız onu seçin.
  3. Pil ve Şarj menüsüne tıkladıktan sonra pil sorunları veya sorun giderme seçeneğine tıklayın.
  4. Karşınıza çıkan seçeneklerden sohbet üzerinden bizimle irtibat kurun yazısına tıklayın.
  5. Birkaç dakika beklemenizi isteyebilir. Bekledikten sonra canlı destek kanalından herhangi bir görevliyle karşılaşacaksınız.
  6. Görevliye “iPhone telefonumun şarj döngüsü sayısını öğrenmek istiyorum” yazdığınız zaman size yardımcı olacaktır.

Örneğin benim telefonumun şarj döngüsü 180 olmuş. Yani 500’e ulaşmama daha çok var. Bataryadan da şikayetçi değilim.

Benim size tavsiyem, telefonunuz ısınmaya başladığında veya pil kullanım ömrü yetmediğinde Apple Destek uygulamasına girip şarj döngüsünü kontrol etmenizdir.

[box type=”note” align=”” class=”” width=””]iPhone telefonlarda batarya kalibrasyonu işlemi nasıl yapılır? Öğrenmek istiyorsanız webgazi.com/iphone-batarya-kalibrasyonu bağlantısını ziyaret edin.[/box]

Article written by admin

Merhaba, ben Batuhan. 22 yaşındayım. 2016 yılında Webgazi.com'u kurdum. O zamandan bu zamana sizlere yararı olabilecek içerikler üretmeye çalışıyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

tiktok jeton hilesi - mmorpg oyunlar - kesintisiz tv apk - netblu apk - taraftar tv apk - tiktok jeton hilesi - cs 1.5 indir - gta 5 mobile hile apk - tiktok jeton hilesi tikplus apk - pop şarkılar