Kablosuz ağ güvenliği
İnternet

Kablosuz ağ güvenliği nasıl sağlanır?

Kablosuz modeminizin şifre güvenliği sonrasında güvenlik seviyesini daha da arttırmak zor gelebilir. Ancak kötü niyetli insanlardan kablosuz ağınızı korumak için daha fazla tedbir almak gerekir.

Bu rehberde, kablosuz ağ güvenliği nasıl sağlanır? Sizlere detaylı bir şekilde aktaracağız.

Birçok Wi-Fi ağının merkezinde, telefon veya bilgisayarlarımızın İnternete bağlanması için veri gönderen bir yönlendirici(modem) bulunur. Modeminizi kurmak için bir web tarayıcısı yardımıyla yönetim paneline erişebilmeniz gerekir.

Modem yazılımını güncelleyin

Eski modemler, ağınıza yeni cihazlar bağlanırken güvenlik açıkları oluşturabilir. Bu nedenle yazılım güncellemesi için üreticinin sitesini ziyaret edin(bazı modemlerde kontrol panelinden güncelleme yapabilirsiniz.) Yazılım güncellemesi yaptığınız takdirde kablosuz ağınız daha güvenli hale gelecektir.

Not: Yazılım güncellemesi esnasında İnternete herhangi bir erişim sağlayamazsınız.

Varsayılan modem şifresini değiştirin

Varsayılan Wi-Fi şifresi genellikle modemin altına yazılır. Yönetici şifrenizi bulur bulmaz kontrol paneline giriş yapın ve en az 12 karakterden güçlü bir parola seçin. Aynı şekilde Wi-Fi şifresini de değiştirin. Ayrıca modemin WPA2-AES protokolünü kullandığından emin olun.

SSID’yi kapatın

Modemi aldığınız günden itibaren, Wi-Fi ağınızın adı etraftaki insanlara yayınlanacaktır. Bu, kötü niyetli insanların sizin ağınızı görmesini ve kullanmasını kolaylaştırır. Modemin kontrol paneline girerek SSID gizleme ayarlarını yapabilirsiniz.

Böylelikle kablosuz ağınıza bağlanmak isteyen herkes, şifrenin yanında kullanıcı adınızı da bilmek zorundadır. Kablosuz ağ güvenliği için en etkili yöntemdir.

Adres rezervasyonları

Article written by admin

Merhaba, ben Batuhan. 22 yaşındayım. 2016 yılında Webgazi.com'u kurdum. O zamandan bu zamana sizlere yararı olabilecek içerikler üretmeye çalışıyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

tiktok jeton hilesi - mmorpg oyunlar - kesintisiz tv apk - netblu apk - taraftar tv apk - tiktok jeton hilesi - cs 1.5 indir - gta 5 mobile hile apk - tiktok jeton hilesi tikplus apk - pop şarkılar