CPU sıcaklığı kaç derece olmalıdır?
Bilgisayar

Maximum işlemci (CPU) sıcaklığı kaç derece olmalıdır?

Özellikle oyun bağımlıları için bilgisayarın ısınması en büyük problemdir. Peki, bilgisayarın en önemli parçası olan işlemci çekirdeğinin (CPU) sıcaklığı kaç derece olmalıdır?

CPU sıcaklığınızı daha önce ölçüp test etmediyseniz, ölçmek için çeşitli programlar mevcut. Google’da arama yaparak herhangi birini seçip, indirebilirsiniz. Peki, CPU sıcaklığı kaç derece olmalı?

CPU fazla ısınırsa ne olur?

Öncelikle şunu belirtelim, bilgisayarınız işlemci sıcaklığının kendisini yakacak kadar ısınmasına izin vermez. Bu nedenle rahat olabilirsiniz. Fakat yinede CPU sıcaklığının yüksek olduğu her dakika işlemcinizin ömründen yer. Hele birde dizüstü(laptop) bilgisayarınız varsa…

Kaç derecede CPU’ya ne olur? CPU sıcaklığı kaç derece olmalı?

40°C: Büyük ihtimalle PC’yi yeni açtınız. Her şey normal.

50°C: Video izliyor veya Web’de geziniyorsunuz. Gayet normal.

60°C: Bilgisayarınız boştayken bu sıcaklık görünüyorsa (oyun oynamıyor iseniz vb.), tedbir almanızda fayda var.

70°C: Bilgisayara yük bindiren oyunlar oynuyorsanız göz ardı edilebilir fakat(!) uzun süre işlemciyi bu sıcaklığa maruz bırakmamanız gerekir.

80°C: Oyun oynuyorsanız derhal kapatın. Herhangi bir program sebebiyle olduğunu düşünüyorsanız, bilgisayarınızdan kaldırın. Aksi takdirde ya bilgisayarınız kendini korumaya alıp kapatacak, yada CPU çekirdeği hasar görecektir.

Sonuç: 70°C ve üzeri CPU sıcaklığında bilgisayarınızın hava akışını kontrol etmeniz tavsiye edilir.  Bu gibi durumlarda fanı temizlemek, işlemci macununu değiştirmek etkili çözüm yollarından bazılarıdır.

Bende bu yazıyı yazarken sizlere örnek olması açısından laptop bilgisayarımda Core Temp isimli CPU sıcaklığı ölçme programını kullanarak 1 saat boyunca CS:GO oyununu oynadım. 1 saatin sonunda CPU sıcaklığım 60-65°C arasında seyrediyordu. Tabi burada en önemli kısım donanım özellikleri. Bilgisayarınızın donanım özellikleri ve işlemci çekirdekleri ne kadar güçlüyse o kadar az ısınacaktır…

Article written by admin

Merhaba, ben Batuhan. 22 yaşındayım. 2016 yılında Webgazi.com'u kurdum. O zamandan bu zamana sizlere yararı olabilecek içerikler üretmeye çalışıyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

tiktok jeton hilesi - mmorpg oyunlar - kesintisiz tv apk - netblu apk - taraftar tv apk - tiktok jeton hilesi - cs 1.5 indir - gta 5 mobile hile apk - tiktok jeton hilesi tikplus apk - pop şarkılar