modem arayüzüne giriş
İnternet

Modem Arayüzüne Giriş Nasıl Yapılır?

Modem arayüzü Wifi şifrenizi ya da internet kullanıcı adını ve şifresini değiştirebileceğiniz, modem için ince ayarların yapılmasını sağlayan ara yüzdür. Peki modem arayüzüne giriş nasıl yapılır?

Her ne kadar modem arayüzüne genellikle 192.168.1.1 adresi ile giriş yapsak da modem arayüzüne giriş için kullanılan IP adresi modemden modeme değişiklik göstermektedir. Öncelikle modem arayüzüne erişebilmek için modemin Varsayılan Ağ Geçidi IP‘sini bulmanız gerekiyor. Bunun için Başlat menüsünden Çalıştır‘a girerek CMD yazın ve tamam butonuna basın. Karşınıza çıkacak ekrana “ipconfig” yazarak karşınıza çıkan rakamsal adres ile modem arayüzüne erişim sağlayabilirsiniz. 

Az önce erişim sağladığınız rakamsal adresi kopyalayın ve bilgisayarınızda bulunan herhangi bir internet tarayıcısını açarak adres çubuğuna yapıştırın. Şayet adresi doğru şekilde girdiyseniz, karşınıza kullanıcı adı ve parola isteyen bir ekran çıkacaktır. Bu ekranda kullanıcı adınızı ve şifrenizi girerek ilerleyin. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi modeminiz ile gelen kılavuzda bulabilirsiniz, eğer elinizde modem kılavuzu yoksa, modeminizin arkasına ya da altına göz atabilirsiniz. Yüksek ihtimalle burada kullanıcı adınız ve şifreniz bulunuyordur. Eğer modeminizin üzerinde de giriş bilgileriniz yoksa, varsayılan şifreleri deneyebilirsiniz. 

Modem Arayüzüne Giriş için Kullanılan Varsayılan Kullanıcı adı ve Şifreler

Turkcell Modem Arayüz Bilgileri: Kullanıcı adı admin, şifre superonline yazarak giriş sağlayın.

Vodafone Modem Arayüz Bilgileri: Kullanıcı adı vodafone, şifre vodafone yazarak erişim sağlayın.

TTNET Modem Arayüz Bilgileri: Kullanıcı adı ttnet, şifre ttnet olarak giriş yapabilirsiniz.

Modem arayüzüne giriş yaparak dilediğiniz şekilde modem ayarlarınızı değiştirebilir, Wifi şifrenizi ve Wifi adınızı güncelleyebilir ya da güvenlik ayarları ile ilgili seçeneklerde değişiklik yapabilirsiniz. 

192.168.1.1 Modem Arayüzüne Giriş Yapılamıyor Sorunu

Modem arayüzüne giriş sorunu birden fazla durumdan kaynaklanıyor olabilir. Kimi zaman kullanıcı adı ve şifre yanlış girildiği için açılmayan modem arayüzüne kimi zaman da teknik nedenler ile giriş yapılamayabiliyor. Eğer kullanıcı adı ve şifrenize erişiminiz yoksa, modem üzerindeki bilgiler ile giriş yapamıyorsanız yapmanız gereken tek şey sivri uçlu bir materyal ile modem üzerine bulunan reset tuşuna 10 saniye boyunca basmanız ve akabinde modemin kendini resetleyerek varsayılan kullanıcı adı ve şifresine geçiş yapması olacaktır.

Eğer sorununuz modeme reset atma işlemi ile çözülmediyse, bilgisayarınızın modeminize Wifi ya da sağlam bir ethernet kablosu ile bağlı olduğundan emin olun. Bilgisayarınızda aktif olarak çalışan ve açık olan antivirüs programlarını devre dışı bırakın.

Giriş yapmaya çalıştığınız internet tarayıcısını değiştirin. Özellikle eski modemlerin bir kısmı yeni nesil tarayıcılar ile uyumlu bir biçimde çalışmaz. Modem Arayüzünde bilgisayarınızda bulunan Internet Explorer ile giriş yapmayı deneyin. 

Sorununuz yapılan işlemlere rağmen devam ediyorsa, modem üzerinde bulunan bütün kabloları çıkartın ve yeniden takın ardından yeniden başlatın. Geçici yazılım sorunları modem arayüzüne girmenizi engelliyor olabilir. 

Giriş yapamamanızın bir diğer sebebi doğru IP adresinizi girmemenizden kaynaklanıyor olabilir. En sık kullanılan IP adreslerini deneyebilir, modem arayüzüne giriş sağlayabilirsiniz.

En sık kullanılan IP adreslerinden biri sizin modeminiz ile uyumlu olabilir, arayüzüne giriş yapmanızı sağlayabilir. 

En Sık Kullanılan Modem Arayüz IP Adresleri

  • 192.168.1.1 
  • 192.168.1.2 
  • 192.168.2.1 
  • 192.168.0.1 
  • 192.168.1.254 

Telefondan Modem Arayüzüne Nasıl Girilir ?

Öncelikle arayüzüne girmek istediğiniz modemin internetine bağlı olmanız gerekiyor. Sonrasında ise telefonunuzda bulunan herhangi bir internet tarayıcısına girerek adres çubuğuna, yukarıda sıraladığımız en sık kullanılan modem arayüz IP adreslerinden teker teker deneyerek doğru olanını bulun. Karşınıza çıkacak ekranda kullanıcı adı ve şifrenizi girmeniz istenecek. Doğru bilgileri girdikten sonra modem arayüzünde dilediğiniz değişikliği yapabilirsiniz.

Temel modem arayüzü giriş işlemleri bunlardır. Umarım faydalı olmuştur. Eğer hala modem arayüzüne giremiyorsanız, yorum kısmından belirtin.

Article written by admin

Merhaba, ben Batuhan. 22 yaşındayım. 2016 yılında Webgazi.com'u kurdum. O zamandan bu zamana sizlere yararı olabilecek içerikler üretmeye çalışıyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

tiktok jeton hilesi - mmorpg oyunlar - kesintisiz tv apk - netblu apk - taraftar tv apk - tiktok jeton hilesi - cs 1.5 indir - gta 5 mobile hile apk - tiktok jeton hilesi tikplus apk - pop şarkılar