Makaleler

Sigara mı Tütün mü ?

Öncelikle ‘sigara sağlığa zararlıdır‘ gibi klasik bir cümleyle yazıya giriş yapmayacağım. Sigara tiryakisi birine her ne kadar bırakmasını söyleseniz bile, bir kulağından girer diğerinden çıkar. Çünkü onun için sigara içmek artık; yemek yemek, su içmek gibi günlük ihtiyaç haline gelmiştir. Peki tütün mü daha zararlı sigara mı?

Tütün mü? Sigara mı?

Kendinize verdiğiniz zarar bir yana, maddi olarakta cebinize yük olan sigaranın ham maddesi tütünün kullanımı da gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Tabi burada toplumun psikolojik yapısı en büyük etken haline geliyor. Zaten sigara içenlerin çoğu “bir gün nasılsa öleceğiz” mantığıyla hareket ettiği için, sigaranın zararları onlar için pekte önemli olmasa gerek.

Bu durumda sigaraya başlayan veya cep yaktığı için tütüne dönmek isteyen insanların kafalarında ‘Sigara mı? Tütün mü?‘ gibi sorular dolaşıyor.

Şunu da belirtmekte fayda var; Tütünün tercih edilmesindeki en büyük etken sigaraya nazaran daha ucuz olması ve katkı maddesi içermemesi.  Aslında bu durum Doğu Anadolu’nun hemen hemen her bölgesinde böyle. Bir nevi kültür olmuş. Eğer sigara ya da tütün içmiyorsanız böyle düşünmeniz gayet doğal.

Gelelim konumuza, doğruyu söylemek gerekirse tütün ve sigara karşılaştırıldığında benzer özelliklere sahipler. Fakat yine de önemli farklılıkları vurgulamak için Tütün mü daha zararlı sigara mı? uzatmadan, kısaca açıklayalım.

Bilgi: Avrupa’da yaşayan insanlar genellikle tütün tercih ediyorlar fakat Türkiye’de olduğu  gibi açık tütün satılmıyor, sağlığa önem veriyorlar. Ayrıca tütün daha çok tüketiliyor. Ek olarak Doğal veya orijinal tütün içmeye başladıktan 1 ay sonra daha rahat nefes aldığınızda farkı göreceksiniz. Öksürmeyecek veya elleriniz daha az kokacak vb.

Sigara ve Tütün arasındaki farklar

  • Sigara haricindeki tütün ürünlerinde 10 grama kadar tütün kullanılır. Ancak bu oran sigarada 1 grama kadar düşer.
  • Sigaranın içerisinde birbirinden zararlı maddeler bulunurken, diğer tütün mamullerinde tek tip tütün bulunur.
  • Sigarada tütün direkt olarak işleme konulurken, diğer tütün mamullerinde tütünü içime hazırlamak için
  • dinlendirme ve fermente edilme süreçleri vardır.
  • Tütün mamullerinde filtre bulunmaz.
  • Tütün mamullerinin bağımlılık oranı sigaraya oranla daha azdır.
  • Sigara diğer tütün mamullerine göre daha çok doyurucudur.

Kafanızdaki soru işaretlerini giderebilmek için kısaca ‘Sigara mı? Tütün mü?‘ incelemeye çalıştık. Okuduğunuz için teşekkürler.

Article written by admin

Merhaba, ben Batuhan. 22 yaşındayım. 2016 yılında Webgazi.com'u kurdum. O zamandan bu zamana sizlere yararı olabilecek içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bu Gönderi Bir Yorum Yaptı

  1. M.Akyuz Reply

    Şahsen normal sigara pahalı olduğu için sarma tütünü tercih ediyorum. Golden Virginia tütünü alıp kendim sarıyorum. Harbiden kral tütün, herkese tavsiye ederim. Ha bu arada; Sigara sağlığa zararlıdır 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

tiktok jeton hilesi - mmorpg oyunlar - kesintisiz tv apk - netblu apk - taraftar tv apk - tiktok jeton hilesi - cs 1.5 indir - gta 5 mobile hile apk - tiktok jeton hilesi tikplus apk - pop şarkılar