İnternet

Türkiye internet hızında dünya genelinde kaçıncı sırada?

Günümüzde internet olmazsa olmazlarımızdan biri haline geldi. En ufak erişim sıkıntısı yaşadığımızda veya yavaşlık hissettiğimizde tabiri caizse krizlere giriyoruz. Peki hiç merak ettiniz mi? Türkiye internet hızında dünya genelinde kaçıncı sırada? Gelin hep beraber verilere göz atalım:

Türkiye internet hızında kaçıncı sırada?

Geçtiğimiz dönemlerde yapılan analizlere göre, Türkiye’nin bazı dallarda dünya ortalamasının baya bir aşağısında olduğunu görüyoruz. Akami isimli şirketin yaptığı analizlere göre; Türkiye, sabit internet hızında ortalama 7.2 Mbps ile dünyada 64. sırada yer alıyor. En yüksek hızı ise 40.7 Mbps kadar ulaşabildi. Mobil internet hızımız ise ortalama 6.5 Mbps.

Ülkemizdeki internet hızının dünya ile karşılaştırıldığında meydana gelen durumun can sıktığını belirten Türkiye Bilişim Derneği Antalya Şube Başkanı Mehmet Akyelli, “Kendi içimizde bazı gelişmelere seviniyoruz ancak dünya genelinde ele aldığımızda ne yazık ki istediğimiz noktada değiliz. 7.4 milyar olan dünya nüfusunun internete bağlanan kullanıcısı sayısı 3.4 milyarı bulurken, dünyada aktif olarak sosyal medyayı kullanan kişi sayısı 2.3 milyar. Yine dünyada 3.8 milyar mobil cihaz kullanıcısının 2 milyarı mobil cihaz üzerinden sosyal medyayı kullanıyor” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Türkiye’deki Aktif olarak internet kullanan kullanıcı sayısının 46.3 milyonu ulaştığını, mobil internet ile bağlanan kullanıcı sayısının ise 40.5 milyona  yaklaştığını belirten Akyelli, “Türkiye’de, aktif sosyal medya hesapları 42 milyona yükselirken, mobilde aktif sosyal medya hesapları 36 milyon oldu. Dünyada aktif internet kullanıcısı ve aktif sosyal medya hesabı yüzde 10 artarken, Türkiye’deki aktif internet kullanıcısı da aynı oranla %10 büyüdü. Aktif sosyal medya hesabı ise %5 arttı. 2016 sonunda internet kullanıcı sayısının dünyada 3.5 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor” ifadelerini kullandı.

İnternetin kullanım oranının yüksek olduğu İzlanda’nın %98.2 ile zirvede yer aldığını belirten Akyelli, dünyanın en önde gelen programcıları ve yazılım mühendislerine yönelik site olan HackerRank’in açıkladığı dünyanın en iyi programcıları listesinde, 50 ülke bulunuyor ve bu ülkelerin içerisinde Türkiye 77.5 puanla 30.sırada yer alıyor. Ek olarak tahmin edebileceğimiz gibi Çin 100 puanla 1., Rusya, 99.9 puanla ikinci sırada yer alıyor.

Article written by admin

Merhaba, ben Batuhan. 22 yaşındayım. 2016 yılında Webgazi.com'u kurdum. O zamandan bu zamana sizlere yararı olabilecek içerikler üretmeye çalışıyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

tiktok jeton hilesi - mmorpg oyunlar - kesintisiz tv apk - netblu apk - taraftar tv apk - tiktok jeton hilesi - cs 1.5 indir - gta 5 mobile hile apk - tiktok jeton hilesi tikplus apk - pop şarkılar