Ucuza satılan oyuncu bilgisayarları
Bilgisayar

Ucuza satılan oyuncu bilgisayarları neden bu kadar ucuz?

Piyasada ucuza satılan oyuncu bilgisayarları neden bu kadar ucuz? Oyuncu bilgisayarı alırken nelere dikkat etmeliyiz? Sizler için araştırdık.

Son dönemde piyasada 1200, 1500, hatta ve hatta monitör dahil 1600 ve benzeri fiyatlara satılan çok sayıda oyuncu bilgisayarı türedi. Bunların arasından 3 tanesini seçtim ve sizler için inceledim. Bunlardan ilki 1240 TL fiyatıyla i7-620LM işlemciye sahip(fiyata 18.5 inç monitörde dahil), diğeri 1899 TL i7-860 işlemci, sonuncusu ise 1814 TL(monitör dahil) ve i7-870 işlemciye sahip.

Oyuncu bilgisayarları nasıl bu kadar ucuz olabiliyor?

Öncelikle oyun bilgisayarı alırken ilk bakmamız gereken şey alacağımız bilgisayarın işlemcisi. 1240 TL fiyatıyla örnek verdiğim oyuncu bilgisayarının işlemci modeline baktığımda i7-620LM olduğunu görüyorum. İşlemcinin modelini kopyalayıp hangi tarihte piyasaya çıktığını, hızını ve bütün bilgilerini öğrenmek için www.ark.intel.com/tr adresine giriyorum. Ardından model numarasını(i7-620LM) arama kısmına yapıştırıp enter tuşuna basıyorum.

İlk olarak işlemcinin piyasaya çıkış tarihine bakıyorum. Birde ne göreyim? Q1’10. Yani bu ne demek oluyor biliyor musunuz? 2010’un ilk çeyreği! Örnek verdiğim diğer 2 oyuncu bilgisayarının durumu daha da vahim, 2009’un 3.çeyreği…

Devam edeyim. Karşıma çıkan tabloda durum sekmesine geldiğimde her 3 oyuncu bilgisayarında da End of interactive support yazısını görüyorum. Buda anlayabileceğiniz üzere işlemcilerin artık global anlamda desteklenmediği anlamına geliyor.

Önerilen müşteri fiyatı bölümüne geldiğimde i7-620LM model numarasına sahip işlemcide N/A yazısını görüyorum. Yani bu işlemci artık üretilmiyor. Ya 2.el olarak alıyorsunuz, yada satan kişinin 10 yıldır elinde duruyor ve kasaya takıp size “ucuza oyuncu bilgisayarı” başlığı altında satmaya çalışıyor.

Sayfayı aşağı doğru kaydırdığımda bellek özellikleri kategorisini görüyorum. Hemen altında bellek türleri bölümü yer alıyor. i7-620LM modelinde DDR3 800/1066 ve diğer iki işlemcide ise DDR 1066/1333 yazısını görüyorum. Yani bu işlemcilerin hepsi eski. Olur da bir gün bilgisayarınızın RAM’ini değiştirmek isterseniz öncelikle anakartı değiştirmeniz lazım. Bunun haricinde anakart ve RAM’iniz eski olduğu içinde bu sefer ekran kartının slotu uymayabilir? Yani böylece ya bilgisayarı aldığınız fiyattan daha fazla masraf yapacaksınız, yada yeni bir PC almak zorunda kalacaksınız.

Diğer detaylara da konuya hakimiyet derecenize göre İntel’in resmi sitesinden bakabilirsiniz. Sonuç değişmeyecektir. Oldukça eski, tozlanmış ve artık çöpe atılacak olan parçaları toplayıp bilgisayar yapıyorlar diyebilirim.

Bu yazımda sizlere piyasada satılan ucuz oyuncu bilgisayarlarının neden ucuza satıldığını göstermeye çalıştım. Bu tür bilgisayarları alacaksanız da bilinçli olarak almanızda fayda var.

Article written by admin

Merhaba, ben Batuhan. 22 yaşındayım. 2016 yılında Webgazi.com'u kurdum. O zamandan bu zamana sizlere yararı olabilecek içerikler üretmeye çalışıyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

tiktok jeton hilesi - mmorpg oyunlar - kesintisiz tv apk - netblu apk - taraftar tv apk - tiktok jeton hilesi - cs 1.5 indir - gta 5 mobile hile apk - tiktok jeton hilesi tikplus apk - pop şarkılar