SSL bağlantısı hatası
İnternet

SSL bağlantısı hatası (Kolay çözüm)

Girdiğiniz her web sitesinde SSL bağlantısı hatası alıyorsanız, gelin beraber çözüm arayalım.

Hatanın tanımı: Sunucu ile güvenli bağlantı kurulamıyor. Bu durum sunucuyla ilgili bir sorundan kaynaklanabilir veya sahip olmadığınız bir istemci kimlik doğrulaması sertifikası gerekiyor olabilir.

Hata kodu: ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR

İnternet aleminin güzel tarafları olduğu gibi, can sıkıcı tarafları da var. Bunlardan biri de karşılaşılan hatalar. Özellikle araştırmayı sevmeyen insanlar için bu tip hataları çözmek tam bir kabus. Biz de dallanıp budaklandırmadan, sıkılmamanız için hata 107 SSL protokolü hatasının en basit çözümünü sizlere anlattık.

Geçenlerde yeni bir tablet – pc aldım. Hani şu hem bilgisayar hem tablet olanlardan. Tarayıcıyı açtım ve Google dahil bütün siteler SSL bağlantısı hatası veriyordu. Sebebini araştırınca sağ alt kısımdaki tarih ve saat ayarlarının yanlış olduğunu gördüm. Hatadan tıpkı benim gibi mağdur olan ziyaretçilerim için bu yazıyı hazırladım.

SSL bağlantısı hatası için çözüm yolları

Bu gibi durumlarda hatanın birden çok sebebi olabileceği için aşağıdaki adımlara geçmeden önce her ihtimale karşı tarayıcı geçmişinizi(çerezleri) silin.

Çözüm 1

Yazımın başında belirttiğim üzere tarih ve saat ayarları yanlışsa güncellemeniz gerekir. Bunun için tarih ve saat kısmına sağ tıklayın ve tarih/saat ayarla bölümüne girin. Eğer Windows 10 kullanıyorsanız “saati otomatik olarak ayarla” ve “saat dilimini otomatik olarak ayarla” seçeneklerini aktif edin. SSL hatası çözülmüş olacaktır.

Çözüm 2

Eğer üstteki yöntem işe yaramadıysa muhtemelen girdiğiniz her web sitesinde bu hata ile karşılaşmayabilirsiniz. Google, YouTube, Facebook gibi büyük sitelere girip SSL bağlantısı hatası ile karşılaşıp karşılaşmadığınızı kontrol edin. Eğer düzgün bir şekilde çalışıyorsa o halde sizin girmeye çalıştığınız sitenin SSL sertifikası yanlış yapılandırılmıştır. Bunun için yapabileceğiniz bir şey olmamakla birlikte, ilgili siteye tekrar giriş yapmamanız tavsiye edilir.

Çözüm 3

Eğer hiçbiri işe yaramadıysa geriye DNS ayarlarını değiştirmek kalıyor. İşletim sisteminize göre DNS ayarlarının nasıl değiştirileceğini Google amcaya sorup öğrenebilirsiniz.

Önerilen DNS adresleri şunlardır:

195.46.39.39
195.46.39.40

Bu yazımızda SSL bağlantı hatasını beraber çözmeye çalıştık. Umarım faydalı olabilmişimdir.

Article written by admin

Merhaba, ben Batuhan. 22 yaşındayım. 2016 yılında Webgazi.com'u kurdum. O zamandan bu zamana sizlere yararı olabilecek içerikler üretmeye çalışıyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

tiktok jeton hilesi - mmorpg oyunlar - kesintisiz tv apk - netblu apk - taraftar tv apk - tiktok jeton hilesi - cs 1.5 indir - gta 5 mobile hile apk - tiktok jeton hilesi tikplus apk - pop şarkılar