Android Telefonlarda GPS Ayarı
Android

Android telefonlarda GPS ayarı nasıl yapılır?

Android telefonlarda GPS ayarı nedir? Nasıl yapılır?

GPS; Global Positioning System yani Türkçesi küresel konum belirleme sistemi olarak geçer. Uydular aracılığıyla alınan sinyalleri kullanarak kullanıcının konumunu belirler.

GPS ayarı nasıl yapılır

Android telefonlarda GPS: Uygulamalarda, oyunlarda veya haritalarda konum bilgisini sağlar. Bunun için navigasyon özelliğinin açık olması gerekir.

Android telefonlarda GPS özelliğini daha çok haritalarda kullanıyoruz. Örneğin bir yerden bir yere giderken GPS’i açıyoruz ve sesli olarak bizlere navigasyon özelliği sunuyor. Fakat, günümüzde özellikle Pokemon Go oyunu çıktıktan sonra oyunlarda da GPS kullanımı oldukça ilerledi.

Genellikle oyunlarda GPS özelliğini yüksek hassasiyet modunda kullanmanız faydalı olacaktır. Çünkü oynadığımız oyunlar bulunduğunuz konumu belirlemek için harita ve navigasyon uygulamalarına nazaran daha fazla sinyal alıp verir. GPS hassasiyetine gerek olmayan uygulamalarda ise GPS sistemini daha az hassasiyetle çalıştırabilirsiniz.

Android(6) telefonlarda GPS ayarını yapabilmek için ilk önce telefonumuzun üst kısmındaki menüleri aşağıya kaydırıyoruz. Ardından “Konum” özelliğine basılı tutuyoruz ve karşımıza “Konum belirleme yöntemi” bölümü geliyor. Bu bölümde 3 seçenek yer alıyor. Bunlar sırasıyla;

Sadece GPS: Yalnızca uydu bağlantısıyla konumunuzu belirler. Hata yapma olasılığı diğerlerine göre daha fazladır.

Wi-Fi ve Mobil ağlar: Çevrenizde bulunan istasyonlardan yardım alarak bulunduğunuz konumu belirler. Orta derecede hassastır. Bataryanızın az olduğu durumlarda bu özelliği rahatlıkla kullanabilirsiniz.

GPS, Wi-Fi ve Mobil Ağlar: Etrafınızda bulunan bütün GPS sinyallerini ve uyduları kullanarak daha keskin bir GPS deneyimi sunar.

Dikkat; Üstte bahsettiğimiz “GPS, Wi-Fi ve mobil ağlar” bölümünü işaretlerseniz en doğru GPS deneyimini yaşarsınız fakat telefonun bataryası hızla tükenecektir.

Daha doğru ve net sonuçlar için GPS,Wi-Fi ve mobil ağlar kısmını işaretledik. Fakat bu seferde telefonumuzun batarya süresi azaldı. Bu konuda kararı size bırakıyoruz. Çok tasarruf az konum mu? Az tasarruf çok konum mu? Kullandığınız uygulamaya göre ayarlayabilirsiniz.

Sahte Konum Nedir?

Durun tahmin edelim, Pokemon GO oyununda Sahte konum hilesi yaptınız ve geri döndürmeye uğraşıyorsunuz? Ya da istemeden de olsa yanlışlıkla GPS ayarını değiştirdiniz. GPS ayarlarını eski haline getirmek için;

Ayarlar > Geliştirici Seçenekleri (eğer geliştirici seçenekleri telefonunuzda bulunmuyorsa cihazınızın hakkında kısmına ard arda 4-5 kere tıklayın) bölümüne dokunuyoruz. Karşımıza çıkan Sahte konum uygulamaları > Hiçbiri bölümüne tik atarak GPS ayarlarınızı eski haline getirebilirsiniz. Böylelikle sahte konum uygulamalarını devre dışı bırakmış olursunuz.

Article written by admin

Merhaba, ben Batuhan. 22 yaşındayım. 2016 yılında Webgazi.com'u kurdum. O zamandan bu zamana sizlere yararı olabilecek içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bu Gönderi Bir Yorum Yaptı

  1. saadet Reply

    Nokia 640 XL da
    Navigasyon “Rota oluşturulamadı” yanıtı veriyor.
    Çözümü nedir?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

tiktok jeton hilesi - mmorpg oyunlar - kesintisiz tv apk - netblu apk - taraftar tv apk - tiktok jeton hilesi - cs 1.5 indir - gta 5 mobile hile apk - tiktok jeton hilesi tikplus apk - pop şarkılar