HDD sabit disk
Bilgisayar

Hangi HDD diski almalıyım?

Bu yazımızda sizlere“Hangi HDD diski satın almalıyım? En iyi HDD disk hangisi? En güvenilir HDD disk hangisi? Tavsiye ettiğiniz HDD markaları nelerdir?” sorularının cevabını veriyoruz. Yazımıza başlamadan önce bu verilerin tamamen araştırmalara göre yazıldığını da belirtelim.

Solid State Disk(SSD) kullanımı gün geçtikçe artıyor. Gerek oyuncular, gerekse programcılar HDD disklerin yavaşlığından dolayı şikayetçi oldukları için yeni nesil depolama aygıtı olan SSD disklere başvuruyor. Fakat günümüzde hala çok büyük verileri tutmamıza olanak sağlayan HDD disklerin kullanım oranı daha fazla. Bunun sebebi HDD disklerin hem daha ucuz olması, hemde bizlere daha fazla depolama alanı sunması.

Blackblaze isimli kuruluştan gelen ve 2016 yılının son çeyreğinde yapılan istatistik bilgilerine göre;

HDD(hard disk – sabit disk) güvenilirlik istatistikleri

Backblaze, 2016 yılının sonlarında Q4 2016 ismini verdikleri raporda 71.939 sabit diski inceleme altına aldı.

Araştırmalara göre en hatasız HDD disk üreten marka HGST firması.

HGST, incelenen bu sabit disklerin 24.545 gibi bir kısmını oluşturuyor ve 2016 yılı boyunca sadece 132 başarısızlıkla karşılaşmış, bu da %0,6 oranına tekabül ediyor. Gerçekten çok iyi bir rakam diyebiliriz.

Toshiba, en iyi sabit disk sürücüleri listesinde %1.27 başarısızlık oranı ile 2.sıraya geldi. Fakat bu başarı 237 sürücü içerisinden 3 tanesinin arızalı olduğu için gelen bir başarı. Yani daha fazla Toshiba marka sabit disk inceleme altına alınsaydı sonuç ne olurdu bilemiyoruz(?).

Seagate ise 45.531 diskten 1.029 hata ile karşılaşıyor. %2.65 hata oranı ile 3.sırada yer alıyor.

Western Digital(WDC), deneme yapılan 1.626 sabit diskte karşılaştığı %3.88 arıza oranı ile 4.sırada yer alıyor.

Not: Sabit disklerin boyutunun küçülmesiyle hata oranlarının arttığı gözlemlendi. Sabit disklerin boyutlarına göre hata oranları ise şu şekilde; 8 TB disklerde % 1.6 – 6TB modellerde %1.764TB sabit disklerde %2.06

Article written by admin

Merhaba, ben Batuhan. 22 yaşındayım. 2016 yılında Webgazi.com'u kurdum. O zamandan bu zamana sizlere yararı olabilecek içerikler üretmeye çalışıyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

tiktok jeton hilesi - mmorpg oyunlar - kesintisiz tv apk - netblu apk - taraftar tv apk - tiktok jeton hilesi - cs 1.5 indir - gta 5 mobile hile apk - tiktok jeton hilesi tikplus apk - pop şarkılar