Bilgisayar

PC hızlandırma yöntemleri

Daha önce PC için oyun hızlandırma yöntemleri başlığı altında oyunlarınızı nasıl hızlandırabileceğinizi anlatmıştık. Bu yazımızda ise sizlere “Bilgisayarım neden yavaş? PC nasıl hızlandırılır? Bilgisayar hızlandırma yöntemleri nelerdir?” gibi soruların cevabını vereceğiz. Yani genel olarak PC hızlandırma yöntemlerinden bahsedeceğiz.

PC hızlandırma yöntemleri – Bilgisayar nasıl hızlandırılır?

Bütün elektronik cihazlar zaman geçtikçe eskir ve ilk günkü gibi performans veremez. Bilgisayarlarda da durum böyledir; ister oyun oynayın, ister iş için kullanın, bir müddet sonra donanımların ömrü tükenir ve bilgisayarınız yavaşlamaya başlar.

Neyse ki eskiyen bilgisayarımızı hızlandırmak için uygulayacağımız bazı yöntemler var. Bu yazımızda bilgisayarlardan daha fazla performans elde etmek için gereken her türlü yöntemi sizlerle paylaşacağız. Peki PC(bilgisayar) hızlandırma yöntemleri nelerdir?

İşletim sisteminizi güncel tutun

İşletim sistemini güncel tutmak en etkili PC hızlandırma yöntemidir. Üreticiler yazılımlarını kullanıcıları için sürekli olarak güncellemekte ve yenilemektedirler.

Ekran kartı sürücünüz güncel olsun

Sık sık oyun oynayan biriyseniz ekran kartı güncelleme işlemini daha önceden duymuş olmanız gerekir. Eğer uzun yıllardır bilgisayar kullanıyorsanız ve ekran kartınızı henüz güncellemediyseniz, çok büyük bir kayıp vermişsiniz demektir.

Ekran kartınızı güncellemek için; Bilgisayarım > özellikler > (sol tarafta bulunan) aygıt yöneticisi > Görüntü bağdaştırıcıları > güncellemek istediğiniz ekran kartına sağ tıklayın ve sürücü yazılımını güncelleştir diyin.

Not: Windows çoğu zaman güncellemeleri göremez. Bu sebeple ekran kartınızı manuel olarak güncellemeniz önerilir. Bunun için arama motoruna ekran kartının modelini yazmanız yeterli.

Güç ayarlarını yüksek performansa getirin

PC hızlandırma

Bilgisayar hızlandırma yöntemleri arasında en bilinen ve bilgisayara en fazla etki eden yöntemdir. Bunun için; denetim masası > donanım ve ses > güç seçenekleri > yüksek performans bölümünü işaretleyin.

Bu yolla bilgisayarınızdaki donanımları maximum seviyede kullanarak performans artışı elde etmiş olursunuz.

Bilgisayarınızın güç ayarlarını daha detaylı bir şekilde kontrol etmek için; (seçtiğiniz planın yanındaki)plan ayarlarını değiştir > gelişmiş güç ayarlarını değiştir yazısına tıklayın.

Görsel efektleri azaltın

Windows bizlere daha iyi bir görsellik deneyimi yaşatmak için çeşitli animasyonlar sunar. Bu animasyon özelliklerini kapatmak PC hızınızı az da olsa arttırabilir. Görsel efektleri azaltmak için:

Denetim Masası > sistem ve güvenlik > sistem > gelişmiş sistem ayarları > gelişmiş > performans > ayarlar > en iyi performans için ayarla seçeneğini işaretleyin.

Başlangıçta çalışan gereksiz programları kapatın

Bakım zamanı gelen bir bilgisayarın ilk sinyali yavaş açılma süresidir. Eğer bilgisayarınız açılırken yavaş açılıyorsa, bu sorunun kaynağı başlangıçta çalışan uygulamalarınızın fazla olmasıdır. Bu uygulamaları kapatmak, etkili bir PC hızlandırma yöntemidir. Peki başlangıçta çalışan uygulamalar nasıl kapatılır? diye soracak olursanız:

Ctrl + Alt + Del > Görev yöneticisi > Başlangıç sekmesinde bulunan bütün gereksiz programları kapatın. Bu yolla bilgisayarınızın açılış hızını arttırabilirsiniz. Ayrıca uygulamalar otomatik olarak başlatılmayacağı için bilgisayarınızda hızlanmış olur.

Kaynak monitörünü kullanın

Bilgisayar hızlandırma

Tekrardan Ctrl + Shift + Delete tuş kombinasyonunu izleyerek Görev Yöneticisini açın ve Performans sekmesine tıklayın.

Karşınıza gelen menünün en altında Kaynak İzleyicisi yazısına tıklayın. Kaynak Monitörü bilgisayarınızın yaptığı bütün işlemleri gösterir ve bilgisayarınızı yavaşlatan programları bulup silmenize olanak sağlar.

Bilgisayarınızda antivirüs taraması yapın

Hiç ummadığınız anlarda bilgisayarınız sık sık kasma ve donma yapıyorsa, büyük ihtimalle virüs bulaşmıştır. Sürekli program indiren biri olmasanız bile, tahmin etmediğiniz kaynaklardan bilgisayarınıza kötü niyetli yazılımlar bulaşmış olabilir. Bu da bilgisayarınızın performansına olumsuz yönde etki eder.

Eğer Windows işletim sistemini kullanıyorsanız periyodik taramalar için Windows Defender işinizi görecektir.

Bilgisayarınızı CCleaner programı ile temizleyin

Bir diğer PC hızlandırma yöntemi, bilgisayarınızda bulunan gereksiz ve siz istemeden yüklenmiş dosyaları temizlemektir. Bu işlemi CCleaner programı yardımıyla ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Yalnız bu işlemi yaparken dikkat etmekte fayda var.

Diskinizi temizleyin

Sabit diskinizi temizlemek her zaman bilgisayarınızı hızlandırmaz. Fakat diskiniz tamamen dolma seviyesine gelmişse, bilgisayarınızda çok büyük kasma sorunlarına yol açabilir.

Sabit diskinizi temizlemek için; Bilgisayarım > temizlemek istediğiniz diske sağ tıklayın ve ardından özellikler diyerek Diski Temizle butonuna tıklayın.

Diskleri birleştirin

Genellikle disklerimizi Yerel disk C veya Yerel disk D adını vererek 2’ye böleriz. Bunları birleştirmek az da olsa bilgisayarınızın performansını arttıracaktır.

Tarayıcı geçmişini silin

Tarayıcılar en çok kullanılan bilgisayar araçlarından biridir. Girdiğiniz her sitenin verileri tarayıcının geçmişine ve dolaylı olarak sabit diskinize kaydedilir. Bu sebeple bilgisayar hızlandırma yöntemleri arasında belirli aralıklarla tarayıcınızın geçmişini silme maddesi de yer alıyor diyebiliriz.

Bilgisayarınızın fanını temizleyin

Pc hızlandırma yöntemlerinde daima spesifik yöntemler bulunmaz. Aklınıza gelmeyen en küçük sorun bile bilgisayarınızın donmasına yol açabilir. Fan da bunlardan biridir. Eğer fan kelebeği kirliyse temizlemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Sizlere anlatabileceğimiz en sade dille bilgisayar hızlandırma yöntemlerinden bahsetmeye çalıştık. Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize…

Article written by admin

Merhaba, ben Batuhan. 22 yaşındayım. 2016 yılında Webgazi.com'u kurdum. O zamandan bu zamana sizlere yararı olabilecek içerikler üretmeye çalışıyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

tiktok jeton hilesi - mmorpg oyunlar - kesintisiz tv apk - netblu apk - taraftar tv apk - tiktok jeton hilesi - cs 1.5 indir - gta 5 mobile hile apk - tiktok jeton hilesi tikplus apk - pop şarkılar